Arginina – aminokwas w kulturystyce

Arginina – aminokwas w kulturystyce

Znaczenie aminokwasów w żywieniu sportowców i kulturystów jest bardzo poważne. To właśnie te składniki odpowiadają za syntezę białek, a co za tym idzie przyczyniają się do rozwoju muskulatury. Preparaty odżywcze skomponowane z myślą o trenujących na siłowniach bardzo często oparte są właśnie na aminokwasach. Od tego, jakie aminokwasy zawarto w suplemencie, uzależnione jest działanie, a także ostateczny rezultat.
Składnikiem popularnych preparatów dla sportowców jest arginina, czyli aminokwas względnie egzogenny. Cechą charakterystyczną dla tej substancji jest to, że organizm może ją syntezować z innych związków. Głównym źródłem argininy jest pożywienie, jednak zdarzają się sytuacje zdrowotne, w których korzystne okazuje się dodatkowa suplementacja. Tak dzieje się w wypadku leczenia rehabilitacyjnego, czy przy dużej aktywności fizycznej, jak ma to miejsce w wypadku sportowców.
Arginina wspomaga budowę masy mięśniowej, stymulując hormon wzrostu. Aminokwas odpowiedzialny jest także za oczyszczanie organizmu z pozostałości po przemianie materii.

Zbiór informacji o aminokwasach