Angielski dla początkujących

Nauka osób początkujących jest zbliżona do nauki najmłodszych, ale musi odbywać się koniecznie w sytuacjach bezpośredniego kontaktu lektora, czyli mnie, z jednym uczniem. Inaczej jest to metoda nieefektywna.

Spotkania odbywają się od dwóch do trzech razy w tygodniu na sesje po półtorej godziny. W ich trakcie prowadzona jest tylko i wyłącznie konwersacja. Początkowo tematy narzucam ja, następnie rozmawiamy przy kawie, chociażby o pogodzie. Chociaż nie brzmi to profesjonalnie, jest to naukowo udowodniona metoda najszybszej nauki podstaw języka. Opiera się ona na inteligencji osoby uczącej się, a nie na jej pamięci, jak to jest w klasycznych podejściach. Nasze mózgi są w bardzo daleko idącym stopniu przystosowane do rozpoznawania mowy i uczenia się jej intuicyjnie, więc moim zadaniem jest tylko takie kierowanie rozmowy, żeby cały czas była ona w zasięgu mojego rozmówcy.

Efekty takiego podejścia są naprawdę imponujące i niejednokrotnie osoba w ogóle nie rozumiejąca języka potrafi po kilku miesiącach spokojnie się nim posługiwać. Będzie to język pełen błędów gramatycznych, ubogiego słownictwa i w dużej mierze pozbawiony posmaku wyniosłości, tym niemniej jak na czas oraz intensywność nauki, będzie to efekt oszałamiający. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o niewielu spotkaniach przez krótki okres czasu.